Stomatologia jest na tyle rozbudowaną dziedziną nauki, że w jej skład wchodzi wiele poszczególnych metod przeprowadzania badań. Jedną z nich jest ortodoncja, która zakłada leczenie zębów pacjentów pod kątem wyglądu. Chodzi o przypadki, gdy interesanci klinik stomatologicznych skarżą się na nieprawidłowo rosnące zęby. Ortodonta ma za zadanie rozpoznać poszczególne wady zgryzu i przygotować dla nich aparat ortodontyczny, który skutecznie zniweluje nieestetyczną dolegliwość. Co warto wiedzieć na temat tej dziedziny?

Czym jest ortodoncja?

Poszczególne aparaty ortodontyczne przystosowane są do leczenie różnych schorzeń uzębienia. Mogą walczyć zarówno ze zbyt dużymi przerwami między zębami, czy niewielką ilością miejsca na wyrznięcie kolejnych elementów uzębienia. Najczęściej stosuje się stałe aparaty na zęby, które przymocowane są do każdego z nich oddzielnie. Wówczas ortodonta nakreśla kierunek ich działania- to, czy mają ściągać zęby, czy je rozciągać i prostować. Samo założenie aparatu na zęby wiąże się z kilkoma wizytami u specjalisty, który pobierze dokładny odlew szczęki i wykona specjalistyczną nakładkę.

Rodzaje aparatów

Pacjenci mają możliwość założenia na swoje uzębienie aparatu ruchomego lub stałego. Aparat ruchomy jest najczęściej proponowany dzieciom i wykonany jest z kolorowych materiałów, które mają dodatkowo zachęcić pociechy do dbania o swoje zęby. Aparat stały zakładany jest bezpośrednio przez ortodontę i pozostaje na swoim miejscu aż do zakończenia leczenia. Może być on założony tak, by nie był widoczny dla ludzi.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...