Wydawać by się mogło, że protezy zębowe są domeną osób starszych. Tymczasem coraz więcej młodych ludzi wymaga uzupełnienia ich szczęki z powodu chorób, wypadków, czy skłonności genetycznych. Dzięki osiągnieciom, jakie posiada obecnie protetyka można mówić nie tylko o protezach stałych, lecz także o protezach ruchomych. Dzięki nim pacjent może czuć się swobodnie i komfortowo, ponieważ jego stan uzębienia będzie pełny, a przede wszystkim będzie wyglądać całkowicie naturalne. Co warto wiedzieć na temat protetyki?

Rodzaje protez

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która pozwala na odbudowywanie pierwotnego stanu uzębienia u pacjentów. W zależności od potrzeb i wskazań dentysty proteza może mieć charakter ruchomy oraz stały. Do protez ruchomych zalicza się między innymi proteza szkieletowa, proteza akrylowa, czy proteza acetalowa. Pacjent ma możliwość ich swobodnego wyciągania, na przykład podczas spania. W dzień mocowana jest ona za pomocą specjalistycznego kleju, który stabilnie przylega do powierzchni dziąseł. Alternatywą są protezy stałe, czyli mosty i korony na stałe przymocowane do szczęki pacjenta.

Jak wygląda pielęgnacja?

Gdy mowa o pielęgnowaniu protezy wszystko zależy od stopnia jej ruchomości. Pacjent z ruchomą protezą ma możliwość wyjęcia jej i dokładnego wyczyszczenia szczoteczką. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty, w których można przechowywać protezę, gdy jest ona poza jamą ustną użytkownika. Protezy stałe można myć tak, jak pozostałe zęby. Ich wygląd jest niemal nie do odróżnienia.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...